Blog

Zapraszamy do lektury artykułów związanych z tematyką prawną mojego autorstwa.

Koniec obowiązku alimentacyjnego: Kiedy, jak i dlaczego?
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny? Jak do tego doprowadzić?
Który Sąd jest dla mnie właściwy?
Planujesz złożyć pozew o rozwód, ale nie wiesz, gdzie to zrobić? Bez stresu! Poniżej znajdziesz prosty przewodnik, który rozwieje Twoje wątpliwości. Wszystko wyjaśnione bez prawniczego żargonu.
Alimenty a 500+
Czy 500+ wpływa na wysokość alimentów?
Czy alimenty tylko w wyroku – porozumienie rodzicielskie
Czy po alimenty zawsze musisz iść do sądu? Poznaj porozumienie rodzicielskie
Od kogo alimenty
W dzisiejszych czasach, kiedy życie zawodowe i osobiste stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, ważne jest, by mieć solidną wiedzę na temat kwestii prawnych, które mogą dotyczyć nas bezpośrednio.
Alimenty: Definicja, zasady i ich wpływ na codzienność
W niniejszym artykule omówimy kwestię alimentów, która dotyczy zarówno osób zobowiązanych do ich płacenia, jak i tych, którzy mogą być uprawnieni do ich otrzymania.
Cześć jako jedno z podstawowych dóbr osobistych
Kodeks cywilny wymienia „cześć” jako jedno z najważniejszych dóbr osobistych, chronionych polskim prawem. Analiza sądowych orzeczeń wskazuje, że termin ten może być rozumiany jako reputacja i godność osoby fizycznej oraz dobra renoma osoby prawnej.
Czy Twoje zdjęcie może ilustrować artykuł o przestępstwie?
Czym jest wizerunek w polskim prawie? Sądy za wizerunek osoby fizycznej uznają nie tylko jej twarz, ale wszelkie cechy charakterystyczne, które pozwalają na identyfikację danej osoby.
Granice wolności słowa, czyli o dobrach osobistych w praktyce
Wolność słowa jest zagwarantowana zarówno w prawie międzynarodowym, jak i krajowym. Konstytucja RP w artykule 54 zapewnia każdemu Polakowi „wolność wyrażania swoich poglądów”. Ma ona jednak swoją granicę, którą jest naruszenie dóbr osobistych drugiego człowieka.
Hostessa warta miliony, pozew od złodzieja i wizerunek budynku
Czy zapłacenie modelce za pozowanie pozwala na dowolne używanie jej wizerunku? Czy złodziej może pozwać okradzionego? Czy budynek może mieć swój „wizerunek”?
Rodzic uprowadził dziecko – co robić?
Dzisiaj na blogu temat, który nie jest związany z tematyką dóbr osobistych. Powstał on z dwóch powodów – po pierwsze takie było wyraźne życzenie jednego z Czytelników, po drugie materia z nim związana jest niezwykle delikatna a prawnik musi brać pod uwagę to, że przy zajmowaniu się nim ingeruje bardzo głęboko w relacje rodzinne, stąd powinien zachować szczególną ostrożność w podejmowanych przez siebie działaniach
Jak uniknąć odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych?
Nie każde naruszenie dóbr osobistych łączy się z bezpośrednią odpowiedzialnością prawną. Choć kodeks cywilny nie zawiera nawet pełnego zdania na ten temat, w orzecznictwie polskich sądów wyróżniono co najmniej 4 podstawowe wyjątki od odpowiedzialności za naruszanie dóbr osobistych.

Kancelaria adwokacka "Prawo Filipa Filip Wołoszczak S.K."
ul. Tadeusza Czackiego 15/17, 00-043 Warszawa
NIP 1133050753 | KRS 0000950538 | REGON 521192826 | 
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy KRS

Polityka prywatnościRegulamin sklepu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram